2 Zamanlı Dıştan Takma Deniz Motoru Hangi Yağı Kullanmalıdır?

Yamaha, Mercury, Evinrude, Johnson ve Tohatsu İki zamanlı dıştan takmalı motorlarda yağ beslemesi yoktur. Bunun yerine, yağlama yağ ihtiyaçlarını motor kapağın altındaki ya da teknedeki tanklardan sağlar. Eğer küçük bir motorunuz varsa benzin deposuna yağ eklemeniz gereklidir. 

Marşa basıldığında benzin ve yağ benzer yollarla silindire ulaşır. Yağın bir kısmı hareketli parçaları yağlamak için kullanılırken bir kısmı da benzinle birlikte yanar. Ayrıca bir yağ filtresini değiştirmeye gerek yok! Yağ, içinde dolaşır ve sadece bir kez yakıtla birlikte yakılır, bu nedenle filtrelenmez.

Yağ değişimi yoktur fakat benzin gibi tankına yağ ilave etmek gerekir. Yağ eklemezseniz eğer motorunuz önce düşük yağ (Low Oil ) uyarısı verir, bu şekilde kullanmaya devam ederseniz bu sefer yağ yok (No Oil ) uyarısı ile karşılaşırsınız. 

Bir süre motorun devri sınırlanır ve eve dönebilirsiniz.Uzun süreli kullanım yüksek ısı ve sürtünme ile kullanılamaz hale getirebilir. Eski motorların gelişmiş sistemleri olmadığı için yağ uyarılarına dikkat etmezseniz zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, iki zamanlı motorunuza her yakıt ikmali yaptığınızda yağını kontrol edin. Ayrı bir yağ tankınız yoksa eğer 50 litre için 1 litre yağ oranıyla karıştırmanız gereklidir. 

İki zamanlı dıştan takmalı motora yağ eklemek için herhangi bir mekanik alete ihtiyacınız yok. Bir huni, dökülmeden yağ eklemek için kullanışlıdır.

Dört zamanlı dıştan takmalı motor yağı gibi, iki zamanlı dıştan takmalı motor yağı da motorunuzu uygun şekilde korumak için belirli standartları karşılamalıdır. Endüstrinin minimum standardı Ulusal Deniz Üreticileri Birliği (NMMA) tarafından belirlenen standarda TC-W3 denir ve herhangi bir yağ kullandığınız etikette bu kodu taşımalıdır.İki zamanlı dıştan takmalı motorlar, iki zamanlı motor için tasarlanmış yağını belirten TC-W standardını karşılayan yağ gerektirir. Yine, belirli iki zamanlı yağ gereksinimi için kullanıcı kılavuzuna bakın.

Motorumuzda Hangi Tip Yağı Kullanmalıyız?

XPS XD100™ SENTETİK FORMÜL DOĞRUDAN ENJEKSİYON 2 ZAMANLI DIŞTAN TAKMA YAĞI

Evinrude E-TEC G2 ve Evinrude E-TEC dıştan takmalı motorlarda uzun motor ömrü, dayanıklılık ve güvenilirlik sağlamak için XD100 kullanın. XD100, yanma tortularını ve sürtünmeyi azaltarak motor gücünü ve ivmeyi korur. Evinrude dıştan takmalı motorlar için özel olarak tasarlanan sentetik formül, tavizsiz yağlama ile maksimum motor performansı sunar.

XPS XD30™ PREMIUM FORMULA 2 ZAMANLI DIŞTAN TAKMA YAĞI

XD30, TC-W3, API TC, JASO FB sertifikalı yağları belirten 2 zamanlı motorlar için formüle edilmiştir. Bu özel performans artırılmış karışım, minimum TC-W3 gereksinimlerinden daha fazla yağlama ve temizleme sağlar. Güvenilirlik ve değer için genel olarak ve hafif yük uygulamalarında XD30 kullanın. Enjeksiyonlu ve karbüratörlü iki zamanlı motorlar için uygundur.

Evinrude E-TEC motorunuzun hangi yağı kullanacağı motor kontrol ünitesinden seçilmektedir. Detaylar için servisinize danışabilirsiniz.